• Don't Look Up

    ★★★

  • The Unforgivable

    ★★½

  • House of Gucci

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Stillwater

    ★★★

  • 1921

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • Bo Burnham: Inside

  • Wrath of Man

    ★★★

  • Exterminate All the Brutes

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★½

  • South Park Vaccination Special

    ★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Silk Road

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • I'm Your Woman

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • South Park: The Pandemic Special

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★½

  • An American Pickle

    ★★

  • Unhinged

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Mayor

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • The Courier

    ★★★½

  • Assassin 33 A.D.

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Frozen II

    ½

  • The Devil Next Door

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • The Irishman

    ★★★

  • Harriet

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Moffie

    ★★

  • Wasp Network

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Seberg

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★½

  • Enter the Anime

    ½

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Brecht

    ★½

  • Captain Marvel

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★