Andrew has logged 112 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Joan

Red Joan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
1921

1921

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valentino's Ghost

Valentino's Ghost

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Radium Girls

Radium Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moffie

Moffie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★½
Read the review Edit this entry