RSS feed for Donnie
  • Born of Fire

    Born of Fire

    ★★

    Malick’s quest for the Brown Note.

  • Dawn of the Deaf

    Dawn of the Deaf

    ★★★★

    The world needs more of this.

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★½

    Lost me at the Simon Cowell appearance in  first 10 minutes.

  • Host

    Host

    ★★★★

    Regardless of all the positive word I assumed this would be another shit Unfriended type movie. Started out pretty quick and didn’t really slow down.
    When I actually turn the lights off watching a scary movie my gf knows she won’t be watching.

  • Maniac Cop

    Maniac Cop

    ★★½

    Lady screams an awful lot for being a cop. Nice to see Bruce playing an unlikeable douche.

  • Trancers: City of Lost Angels

    Trancers: City of Lost Angels

    ★★★

    Anything with Thomerson is automatic love.

  • Yummy

    Yummy

    ★★★

    Good gory Eastern European zombie fun.

  • Hell Night

    Hell Night

    ★★

    Holy crap this was boring.

  • The Bone Box

    The Bone Box

    ★★

    No likable characters. Nothing new story wise. Just kind of there.

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★

    Well...def made more sense than 99% of Lynch shorts.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    Holy ballz is this boring.

  • The Awakening

    The Awakening

    ★★★

    Not bad just not very memorable.