Sort by

ash has logged 1,159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tricky Brains

Tricky Brains

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hitman: Agent Jun

Hitman: Agent Jun

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Beijing with Love

From Beijing with Love

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suatu Ketika

Suatu Ketika

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Russell Peters Christmas

A Russell Peters Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
State and Main

State and Main

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry