Sort by

ash has logged 57 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Invictus

Invictus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lie

The Lie

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Once

Once

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pitta Kathalu

Pitta Kathalu

2021
×
½
Edit this entry  
20
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Palestina en 1896

La Palestina en 1896

1897
×
Read the review Edit this entry  
20
Image in-but-not-of Itself (cum ipsa absentia)

Image in-but-not-of Itself (cum ipsa absentia)

2016
×
Edit this entry  
20
Moonwalk

Moonwalk

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Some Meaningless Events

About Some Meaningless Events

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1000 Rupee Note

1000 Rupee Note

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Radiohead | Bonnaroo 2006

Radiohead | Bonnaroo 2006

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry