Sort by

ᵉᵛᵉ has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hotel

Hotel

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
By Hook or by Crook

By Hook or by Crook

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★
Read the review Edit this entry