Sort by

ᵉᵛᵉ has logged 41 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Church

The Church

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pretty as a Picture: The Art of David Lynch

Pretty as a Picture: The Art of David Lynch

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry