RSS feed for Adam
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Am Patrick: The Patron Saint of Ireland

I Am Patrick: The Patron Saint of Ireland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goat

Goat

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry