RSS feed for Ashwin

Ashwin has logged 69 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
9

9

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uyare

Uyare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vidheyan

Vidheyan

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucifer

Lucifer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Njan Prakashan

Njan Prakashan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taris

Taris

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry