RSS feed for Ashwin
  • The Killing

  • The Red Balloon

    ★★★★½

  • Night and Fog

  • Street of Shame

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★

  • Sudden Rain

    ★★★★

  • One Froggy Evening

    ★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★½

  • Lola Montès

    ★★★★★

  • That's My Mommy

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • Pather Panchali

  • All That Heaven Allows

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★

  • Rififi

    ★★★★½

  • Southbound Duckling

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Floating Clouds

    ★★★★½

  • Ordet

    ★★★★★

  • Summertime

    ★★½

  • Touché, Pussy Cat!

  • Downhearted Duckling

  • Journey to Italy

    ★★★½

  • Senso

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★½

  • Dial M for Murder

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Sound of the Mountain

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • Two Little Indians

  • The Seafarers

    ★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★

  • Sawdust and Tinsel

    ★★★½

  • Just Ducky

  • Roman Holiday

  • The Wages of Fear

  • Fear and Desire

    ★★★

  • Ugetsu

    ★★★★½

  • Johann Mouse

  • Duck Amuck

    ★★★★½

  • Jerry and Jumbo

  • Summer with Monika

    ★★★★

  • The Missing Mouse

  • The Lusty Men

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • Sudden Fear

  • The Quiet Man

    ★★★

  • Triplet Trouble

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Two Mouseketeers

  • Le Plaisir

    ★★★★

  • The Duck Doctor

  • The Flying Cat

  • The African Queen

    ★★★½

  • Othello

    ★★★★

  • Early Summer

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Strangers on a Train

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Day of the Fight

    ★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★★½

  • Flying Padre

    ★★½

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • Jerry's Cousin