RSS feed for Ashwin
  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • Jerry's Cousin

  • Cue Ball Cat

  • The Young and the Damned

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Tom and Jerry in the Hollywood Bowl

  • Rashomon

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Jerry and the Lion

  • Les Enfants Terribles

    ★★★★

  • Orpheus

  • Little Quacker

  • Song of Love

    ★★★★½

  • The Reckless Moment

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Heavenly Puss

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

  • The Set-Up

  • Blood of the Beasts

    ★★★★

  • Puce Moment

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Professor Tom

  • La Terra Trema

    ★★★★½

  • Rope

  • They Live by Night

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • N.U.

    ★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Mouse

  • The Cat Concerto

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Cat Fishin'

  • It's a Wonderful Life

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

  • Notorious

  • The Stranger

    ★★★½

  • Shoeshine

    ★★★★½

  • The Vampire

    ★★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • Spellbound

    ★★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Flirty Birdy

  • Les Dames du Bois de Boulogne

    ★★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★½

  • Henry V

    ★★★★½

  • Mouse Trouble

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★

  • Laura

    ★★★½

  • A Canterbury Tale

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Baby Puss

  • Day of Wrath

    ★★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Ossessione

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Cat People

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • The Bowling Alley-Cat

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★½