Sort by

asif has logged 105 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Week

One Week

1920
×
★★★
Edit this entry  
31
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
I Am Curious (Blue)

I Am Curious (Blue)

1968
×
Edit this entry  
31
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
Edit this entry  
31
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★½
Edit this entry  
30
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Greenery Will Bloom Again

Greenery Will Bloom Again

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★
Edit this entry  
25
Vincere

Vincere

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Two Years at Sea

Two Years at Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
No End

No End

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
On the Road

On the Road

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Edit this entry  
19
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★½
Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Edit this entry