Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Numax Presenta

Numax Presenta

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Threnody

Threnody

2004
×
Edit this entry  
16
Love's Refrain

Love's Refrain

2001
×
Edit this entry  
16
The Visitation

The Visitation

2002
×
Edit this entry  
13
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Benilde or The Virgin Mother

Benilde or The Virgin Mother

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
My Case

My Case

1986
×
★★½
Edit this entry  
10
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pig Iron

Pig Iron

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Human Pyramid

The Human Pyramid

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jaguar

Jaguar

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Honour of the Knights (Quixotic)

Honour of the Knights (Quixotic)

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
White Film

White Film

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Jackson Pollock 51

Jackson Pollock 51

1951
×
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
01
The Lord Worked Wonders in Me

The Lord Worked Wonders in Me

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Little by Little

Little by Little

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Drums of the Past

The Drums of the Past

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mammy Water

Mammy Water

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Limite

Limite

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Borderline

Borderline

1930
×
★★★★
Edit this entry  
01
Acto da Primavera

Acto da Primavera

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dialogues of the Exiles

Dialogues of the Exiles

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Boxing Kangaroo

The Boxing Kangaroo

1895
×
Edit this entry  
27
A Good Day

A Good Day

2010
×
Edit this entry