Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Together Together

Together Together

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grass

Grass

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anna

Anna

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Edit this entry  
28
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
Edit this entry  
25
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirin

Shirin

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry