2018

Christy đŸŒˆ Christy đŸŒˆâ€™s year in review

Christy đŸŒˆâ€™s highest rated films

  • Tremors 5: Bloodlines

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Tremors 2: Aftershocks

    ★★★★★

  • Tremors 3: Back to Perfection

    ★★★★★

  • Tremors 4: The Legend Begins

    ★★★★★

  • The Predator

    ★★★★

  • Peppermint

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Cujo

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★★

  • The Meg

    ★★★★

  • Skyscraper

    ★★★★

  • Final Destination 2

    ★★★★

  • Final Destination

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Jan 6

Most Watched

The Purge: Anarchy

twice

Last Film

The Purge: Anarchy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
59 films
Action
43 films
Thriller
33 films
Sci Fi
29 films
Comedy
28 films
Adventure
20 films
Drama
12 films
Fantasy
10 films
Mystery
8 films
Crime
6 films
USA
98 films
UK
6 films
Canada
6 films
France
6 films
China
4 films
Hong Kong
2 films
Bulgaria
2 films
Japan
1 film
English
106 films
Spanish
9 films
French
8 films
German
5 films
Russian
5 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Hungarian
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 159

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Christy đŸŒˆâ€™s most liked review

Maximum Overdrive

★★★★

Killer trucks.  What more could you want?

More reviews

Christy đŸŒˆâ€™s most liked list

Movies I Own

Movies i own on blu-ray, dvd, digital, or vhs.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Raiders of the Lost Ark
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Gunsmoke: Return to Dodge

Films Christy đŸŒˆ watched in 2018

  • The Purge: Anarchy
  • Malevolent
  • The Predator
  • Santa Claws
  • Predator
  • Peppermint
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Night Eats the World
  • Slender Man
  • Look Who's Talking
  • Tag
  • BlacKkKlansman
  • The Happytime Murders
  • Mile 22
  • Elves
  • Ant-Man and the Wasp
  • Cujo
  • Pet Sematary
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Silent Night, Deadly Night
  • The Meg
  • Ocean's Eight
  • Scary Movie 3
  • Most Likely to Die
  • The Sand
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Unfriended: Dark Web
  • Skyscraper
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Jigsaw
  • Death Wish
  • Night of the Creeps
  • When a Stranger Calls
  • Ghostbusters
  • In the Mouth of Madness
  • Gutterballs
  • Night of the Demons
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Return of the Living Dead Part II
  • Basket Case
  • Hostel
  • Carrie
  • Blockers
  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
  • Breaking In
  • Poltergeist
  • Night of the Living Dead
  • Maximum Overdrive
  • Graveyard Shift
  • Truth or Dare
  • Lights Out
  • Halloween
  • The Purge: Anarchy
  • Halloween II
  • Species
  • Halloween
  • Day of the Dead
  • The Purge
  • Valentine
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Avengers: Infinity War
  • Shadows of the Dead
  • Gunsmoke: Return to Dodge
  • The Nun
  • Crystal Inferno
  • A Wrinkle in Time
  • Dawning of the Dead
  • Tomb Raider
  • Rampage
  • John Wick
  • Black Panther
  • The Jurassic Games
  • The Commuter
  • Thor: Ragnarok
  • Deadpool 2
  • Tremors: A Cold Day in Hell
  • Blade Runner 2049
  • Tremors 5: Bloodlines
  • Tremors 4: The Legend Begins
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Tremors
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Flatliners
  • Justice League
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Hitman's Bodyguard
  • Cell
  • The Green Mile
  • The Girl with All the Gifts
  • The Wanderers
  • The Breakfast Club
  • Gone with the Wind
  • Sixteen Candles
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Finding Dory
  • Wonder Woman
  • Day of the Dead: Bloodline
  • Friend Request
  • The Cloverfield Paradox
  • Geostorm
  • Happy Death Day
  • The Foreigner
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

World Map

Highly rated films Christy đŸŒˆ missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more