Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
½
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry