RSS feed for Mike
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    An incredible film and certainly one of 2019’s best pictures. A very different kind of “home invasion” tale.

  • Urban Fears

    Urban Fears

    ★★★

    Solid debut from a young and talented crew of filmmakers from the five boroughs. Love the Trilogy of Terror nod.

  • Happy Face

    Happy Face

    ★★★★★

    Brilliant!

  • Mope

    Mope

    ★★★★★

    Really unsettling and solid.

  • Hell Is Where the Home Is

    Hell Is Where the Home Is

    ★★★★

    This film has a really grimy, early 90s Cinemax vibe about it that held my attention for its ultra gory, neon drenched 90 minute runtime. Great score by Jonathan Snipes too!

  • Wounds

    Wounds

    ★★

    Extremely uneven. I wanted more from this.

  • Eli

    Eli

    I’m tired of writing “eh” and “meh” in my “reviews.”

  • Madhouse

    Madhouse

    ★★★★★

    A fantastic, underrated film!

  • Mom and Dad

    Mom and Dad

    ★★★★★

    Surprisingly fun and entertaining!

  • Little Monsters

    Little Monsters

    ★★★★★

    I really enjoyed this. Interestingly odd blend of American and Australian humor, coupled wirh a heartfelt story and performances.

  • The Clovehitch Killer

    The Clovehitch Killer

    ★★

    Meh.

  • 3 from Hell

    3 from Hell

    ★★★

    Eh. It has a couple good moments.