Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BU・SU

BU・SU

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Just Before I Leave

Just Before I Leave

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
PTU

PTU

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Dad Is a Heel Wrestler

My Dad Is a Heel Wrestler

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A rough cut

A rough cut

×
★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Edit this entry  
04
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Switching - Goodbye Me

Switching - Goodbye Me

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry