Sort by

Ayush has logged 87 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★½
Edit this entry  
14
Yokohama BJ Blues

Yokohama BJ Blues

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Beijing with Love

From Beijing with Love

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
The Family Game

The Family Game

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Viva Erotica

Viva Erotica

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Division

The Art of Division

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
The River

The River

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry