Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Edit this entry  
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
26
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
01
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Leap Year

Leap Year

2010
×
Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
Edit this entry  
25
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Edit this entry  
27
The Moments I Miss

The Moments I Miss

2019
×
Edit this entry  
27
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
Edit this entry  
27
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Little Nicholas

Little Nicholas

2009
×
Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
Edit this entry  
16
Fantasme

Fantasme

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Early Summer

Early Summer

1951
×
Edit this entry  
19
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
Edit this entry  
06
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
On Your Wedding Day

On Your Wedding Day

2018
×
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Edit this entry  
17
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Edit this entry  
15
Lifeline

Lifeline

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
08
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry