Alice has logged 273 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Road Trip

Road Trip

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Time

Big Time

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry