Alice has logged 26 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
C Me Dance

C Me Dance

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yesterday Girl

Yesterday Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tristana

Tristana

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Desert Nights

Desert Nights

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Harness

Double Harness

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Keep Your Right Up

Keep Your Right Up

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry