Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Magical Cat's Journey

Magical Cat's Journey

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Doodlers

The Doodlers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mondo Naked Witch

Mondo Naked Witch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deadsy

Deadsy

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Double King

Double King

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Demon

The Demon

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
GILGAMISH

GILGAMISH

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mirror People

Mirror People

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Olio for Jasper

Olio for Jasper

1946
×
Edit this entry  
26
Tulips Shall Grow

Tulips Shall Grow

1942
×
★★★½
Edit this entry  
24
Philips Cavalcade

Philips Cavalcade

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★
Edit this entry  
24
We Can Do It

We Can Do It

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Paloni Show! Halloween Special!

The Paloni Show! Halloween Special!

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
…And Does Tricks

…And Does Tricks

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Time Out

Time Out

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
…And Does Tricks

…And Does Tricks

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Kick a Woman

Never Kick a Woman

1936
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jumping

Jumping

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Klaabu

Klaabu

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Super Mario Movie

Super Mario Movie

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kitty Foiled

Kitty Foiled

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
The Substitute

The Substitute

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gerald McBoing-Boing

Gerald McBoing-Boing

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pink and Blue Blues

Pink and Blue Blues

1952
×
★★½
Edit this entry  
05
Trouble Indemnity

Trouble Indemnity

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rooty Toot Toot

Rooty Toot Toot

1951
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Oompahs

The Oompahs

1952
×
★★★
Edit this entry  
05
Lines: Vertical

Lines: Vertical

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lines: Horizontal

Lines: Horizontal

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blackbird

Blackbird

1958
×
★★★★½
Edit this entry