Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
David Gene

David Gene

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for David
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • David’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Sons of Shiva

    Sons of Shiva 1985

    ★★★★ Watched by David Gene 03 Aug 2022

    Robert gardner you son of a bitch

  • Cars

    Cars 2006

    ★½ Rewatched by David Gene 13 Jul 2022

    deeply disturbing in a sick and engrossing way

  • Perfect Lives

    Perfect Lives 1984

    ★★★★★ Rewatched by David Gene 21 Jun 2022

    nothing can hope to touch this. nor should they try...

  • A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

    A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie 2013

    Watched by David Gene 19 Jun 2022

    now show me the world's biggest movie

  • The Music Room

    The Music Room 1958

    ★★★★★ Watched by David Gene 14 Jun 2022

    this would pair EXCELLENTLY with the last laugh w/ emil jennings

  • The Exorcist

    The Exorcist 1973

    Rewatched by David Gene 23 May 2022

    accidentally watched the original theatrical version- I thought that the scenes that they excluded were really important.

  • A Bug's Life

    A Bug's Life 1998

    ★½ Watched by David Gene 16 May 2022

    just mad that the boy ant made it with Elaine

  • Apeiron

    Apeiron 1998

    ★★★★★ Added by David Gene

    the world if society existed 👁🌐 no but harry smith tho... if you get it you get it!!

  • Mutations

    Mutations 1972

    ★★★★ Watched by David Gene 30 Apr 2022

    girl ken thompson should be thanking u

  • Digital Dance

    Digital Dance 1982

    ★★★★★ Watched by David Gene 29 Apr 2022

    YES! there's this room at the children's museum where i grew up that was designed by Ed Tannenbaum where you could make your own visuals just like this in real-time across a massive wall. i was kissed by computer art so young i'll never repay you ed 😭😭😭

  • Hunger

    Hunger 1974

    ★★★★½ Watched by David Gene 26 Apr 2022

    lightning and the thunger

  • High Fidelity

    High Fidelity 1982

    ★★★★½ Watched by David Gene 15 Mar 2022

    mary ellen bute is that you???

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6

Review Tags

1
  • w-danny
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.