• Stoker

    Stoker

    ★★★★

    india is my new favourite goth girl

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★½

    gay ❤ farm ❤ boys ❤

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★★

    henry cavill if you read this i'm free on thursday night and would like to hang out. please respond to this and hang out with me on thursday night when i am free or any night actually i'm always free

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    okay i know absolutely nothing about poker and yet i loved this film. not sure if the film is actually good or if i'm just gay for jessica chastain but 4 stars all the same!

  • Hedwig and the Angry Inch

    Hedwig and the Angry Inch

    ★★★½

    this movie was so fun yet so sad. gonna go listen to origin of love ten times now

  • Rebecca

    Rebecca

    already tempted to give this film five stars just for lily james

  • Memento

    Memento

    ★★½

    sorry but this film was so boring, i don't know why it's rated so highly

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    my review of this film = me screaming what the fuck 1000 times

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    héloïse, to marianne: in solitude i felt the liberty you speak of but i also felt your absence

    me: fucking screeching. going absolutely fucking feral

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    this ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ film ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • Wuthering Heights

    Wuthering Heights

    ★★★★

    AHHHH!!!

    okay so this is the third wuthering heights adaptation i've watched in two days and BY FAR THE BEST, WORTH IT!!

    best parts:
    1. cathy was actually wild and passionate so her going mad with obsession and love for heathcliff was believable
    2. heathcliff actually had some character depth (unlike 1992 heathcliff) and we could see how a lot of what he did was a result of pain and grief and abuse
    4. THE GRIEF SCREAM !!! i Felt…

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★

    💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙