Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★½
Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry