Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★
Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Running Man

The Running Man

1987
×
Edit this entry  
15
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
01
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry  
18
The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks

The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Electric Dreams

Electric Dreams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Janes

The Janes

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
Edit this entry  
14
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Edit this entry  
30
Times Square

Times Square

1980
×
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
15
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
20
The Purge

The Purge

2013
×
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
Edit this entry  
12
Scream

Scream

2022
×
Edit this entry  
18
Kimi

Kimi

2022
×
Edit this entry  
12
Dark City

Dark City

1998
×
Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
29
The American Friend

The American Friend

1977
×
Edit this entry  
28
Charli XCX: Alone Together

Charli XCX: Alone Together

2021
×
Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
16
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
Edit this entry  
04
Dopesick

Dopesick

2021
×
Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Edit this entry  
17
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Edit this entry