RSS feed for ateeq_abdullah
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Traffic

Traffic

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
The Vow

The Vow

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aloft

Aloft

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Last Night

Last Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
A Single Man

A Single Man

2009
×
★½
Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Rocco

Rocco

2016
×
★★
Edit this entry  
06
In the Time of the Butterflies

In the Time of the Butterflies

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Lie with Me

Lie with Me

2005
×
½
Edit this entry  
23
Loving

Loving

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★
Edit this entry  
05
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Edit this entry  
03
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Amour

Amour

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Quills

Quills

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Edit this entry