andrea has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Once a Thief

Once a Thief

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wild Seed

Wild Seed

1965
×
★★½
Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Stationmaster's Wife

The Stationmaster's Wife

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
Diva

Diva

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
East Side, West Side

East Side, West Side

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
A Little Romance

A Little Romance

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Boys' Night Out

Boys' Night Out

1962
×
★★
Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★½
Edit this entry  
28
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bones

Bones

2001
×
½
Edit this entry  
26
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
26
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★
Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Smash-Up: The Story of a Woman

Smash-Up: The Story of a Woman

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Honey Pot

The Honey Pot

1967
×
★★½
Edit this entry