Sort by

Chicago Drifter has logged 69 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fame

Fame

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another WolfCop

Another WolfCop

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday

Friday

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Singham

Singham

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry