Sort by

alessia has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★
Edit this entry  
23
26 Years

26 Years

2012
×
★★
Edit this entry  
22
The Attorney

The Attorney

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Yara

Yara

2021
×
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Fever Dream

Fever Dream

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fractured

Fractured

2019
×
Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Catman

Catman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
07
Aftermath

Aftermath

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Edit this entry  
01
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Edit this entry  
31
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
09
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry