Sort by

andi has logged 398 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Landlord

The Landlord

2007
×
Edit this entry  
31
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seance

Seance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knight Rider 2000

Knight Rider 2000

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sand

The Sand

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Devil

Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
VFW

VFW

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry