• Easter Sunday

    Easter Sunday

    ½

    Κωμωδία χωρίς καν χαμόγελο, για τους Φιλιππινέζους υποτίθεται της Αμερικής. Πέρα από ότι έχουν γίνει κάμποσες παρεμφερείς προσπάθειες για άλλους λαούς όπως Έλληνες, Ινδούς, Κινέζους κλπ και μοιάζουν στη φιλοσοφία, το έχουν κάνει και πολύ καλύτερα. Χωρίς λόγο αναλώνεται σε subplot με γκάνγκστερς και το αποτέλεσμα χάνεται σε ένα χαμό από το απόλυτο τίποτα.

  • On the Edge

    On the Edge

    ★★★½

    Ένας τύπος αυτοκτονεί σε μια παραλία (;)
    Ένας άλλος πέφτοντας στις ράγες του μετρό.
    Τα πράγματα όμως δεν είναι απλά. Ο δεύτερος αυτοκτονών είναι ο γιος του πρώτου, ο οποίος συν τοις άλλοις οδηγεί και το συρμό του μετρό.
    Το κουβάρι ξετυλίγεται σιγά σιγά, ίσως κάποιες στιγμές πολύ αργά. Όσο εξελίσσεται η ταινία τόσο ξεκαθαρίζει. Το αποτέλεσμα ενδιαφέρον αν και ποτέ απογειωτικό.
    Ο Antonio de la Torre πολύ καλός και πολύ cool, θα μπορούσε να πάρει πάνω του μια σειρά από sequels.

  • Summertime Blues

    Summertime Blues

    ★★

    8th popsicle in a row. 8th film in as many days. Still in shock cause: This wasn't so bad.
    Το είδα στα Γερμανικά, ντουμπλαρισμένο υποθέτω, αυτή τη γερμανική έκδοση είχε το κουτί των dvd μέσα. Υπάρχει άραγε κι άλλη;
    O Yftach Katzour με το όνομα Jesse Katzour στους τίτλους και οι ήρωες είχαν άλλα ονόματα σε αυτή την εκδοχή. Ο Benzie ήταν Benny, o Hughie/Yudaleh ήταν Johhny ενώ Booby/Momo έμεινε Bobby.
    Μετά από 6 sequels το ένα χειρότερο από το…

  • Young Love

    Young Love

    ½

    Total sureal mess. Blubbering idiots. Seven down, one to go.
    Και φτάνω στην έβδομη ταινία της σειράς σε ισάριθμες μέρες. Αυτό τώρα δεν το είχα ξαναδεί, και ήταν ένα χάλι.
    Η βασική υπόθεση θα μπορούσε και κάπως να λειτουργήσει αλλά η σκηνοθεσία το σκότωσε. Οι ήρωες δουλεύουν σε ένα ξενοδοχείο για να βγάλουν λεφτά, να πληρώσουν για το αμάξι του Huey που το τράκαρε. Ο Bobby/Momo επιστρέφει. Η σειρά των ονομάτων στους τίτλους, όπως παλιά. Ο Benji πάλι ερωτευμένος χωρίς…

  • Up Your Anchor

    Up Your Anchor

    ★½

    Και φτάσαμε στο 6ο. Αυτό που είχα δει πριν χρόνια σε ένα σχεδόν άδειο σινεμά του Λονδίνου σε μια μεσημεριανή προβολή. Ο Bobby/Momo δεν παίζει σε αυτή την ταινία. Παρ' όλα αυτά όταν πάνε να πηδήξουν την απαραίτητη νυμφομανή -στη Βενετία παρακαλώ- πάλι ένα "ομορφόπαιδο", της παρέας, χωρίς όνομα, πηδάει πρώτος, ο Hughie δεύτερος και πάλι τον διακόπτουν και πάλι τρώει ξύλο και του αλλάζει και η νυμφομανής στα μισά και του κάθεται μια άσχημη.
    Έχει αρχίσει να γίνεται καταναγκαστικό…

  • Baby Love

    Baby Love

    ★★½

    Since I started rewatching these films I thought Booby/Momo is a little creepy. That lewd stare and smile is creepy. Didn't think that when I first watched them when I was young. Then again Benji is not the "hero" I remembered him to be. Ηe's a bit creepy too if quite sensitive, but always short tempered. They meet a surprising number of nymphomaniacs ready to do it with all three of them. Bobby always scores, Huey is always second and…

  • Private Manoeuvres

    Private Manoeuvres

    ½

    Spin off των Γρανιτών, μόνο με τον Hughie στο στρατό και ηθοποιούς και χαρακτήρες από το Private popsicle. Δεν μου φτάνανε οι κανονικές ταινίες, πήγα και στα spin offs το οποίο νομίζω δεν έχω ξαναδεί. Καμία αναφορά στους απόντες φίλους του Hughie φυσικά, και χωρίς αυτούς και ειδικά τον Benji δεν υπάρχει ρομάντζο αλλά και ούτε πολύ σεξοκωμωδία. Απλά ανόητα παιδαριώδη αστεία. Ο Hughie καταφέρνει να φάει πάλι ξύλο πάντως, στο γυμνό του κώλο. Τραγούδια σχεδόν ανύπαρκτα και δευτεροκλασάτα, μάλλον κοστίζουν και καθότι όλη στο στρατόπεδο, εντελώς φτηνιάρικη.

  • Cyrus

    Cyrus

    ★★

    Αν θυμόμουν έστω και το παραμικρό καλά θα ταν.

  • Private Popsicle

    Private Popsicle

    Τελικά αυτές οι ταινίες δεν είναι sequels είναι ουσιαστικά reboots. Δεν υπήρχε ο όρος τότε, αλλά αυτό είναι. Επανάληψη των ίδιων ακριβώς αστείων αλλά και της ίδιας περίπου υπόθεσης, με τους ήρωες να ξεχνάνε ότι την έχουν ξαναζήσει.
    Αυτή τη φορά η μικρή διαφοροποίηση είναι ότι οι τρεις πρωταγωνιστές είναι στο στρατό. Σεξοκωμωδία, παιδαριώδες χιούμορ, στα όρια του σουρεαλισμού αφού ποτέ δεν υπάρχουν συνέπειες για οτιδήποτε.

  • Hot Bubblegum

    Hot Bubblegum

    Η απόλυτη κατρακύλα χωρίς εξηγήσεις. Η παρέα κάθε φορά μοιάζει να πατάει reboot και ξεχνάνε όλα τα μεταξύ τους προβλήματα, χωρίς εξηγήσεις. Αυτή τη φορά επιστρέφει η Νίκι χωρίς καμιά εξήγηση ως... τσούλα με απαραίτητο κόκκινο έντονο κραγιόν, αλλάζοντας της το χαρακτήρα, επίσης χωρίς καμιά εξήγηση και με άλλη ηθοποιό στο ρόλο (Orna Dagan και από ότι φαίνεται ήταν και η μόνη της ταινία). Γενικά η ταινία αναλώνεται στα χαζοαστεία με την τριάδα να προσπαθεί μόνιμα να πηδήξει και μόνιμα…

  • Going Steady

    Going Steady

    ★★½

    Μια από τα ίδια με το πρώτο. Η παρέα των τριών αγοριών είναι μαζί αλλά κανείς δε μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει πως ξεπεράστηκαν τα "τραύματα" της πρώτης ταινίας ούτε που βρίσκεται η Νίκι, που δεν υπάρχει πουθενά. Ο Μπέντζι λίγο πιο ώριμος στο να διαχειρίζεται τη σχέση του; Με μια αδικαιόλογητη βίαιη σκηνή που ξεπερνιέται χωρίς να δοθεί λύση. Με happy end αλλά τόσες συμπεριφορές που μένουν στον αέρα που δε βγαίνει νόημα. Τα τραγούδια παίζουν τον ίδιο ωραίο και υποστηρικτικό ρόλο!!

  • Lemon Popsicle

    Lemon Popsicle

    ★★★½

    Μεγαλώνοντας στη Χίο, υπήρχαν τρεις κινηματογράφοι. Οι παλιότεροι Rex και Αστέρας και το σχετικά πιο καινούριο Διάνα. Όλοι έπαιζαν, από όλα, από τις ταινίες που περιμέναμε να δούμε (πιο συχνά στο Διάνα) μέχρι τσόντες και καράτε (ηγέτης σε αυτά το Rex). Οι ταινίες έφταναν στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς με μεγάλη καθυστέρηση, και στη Χίο που είχαν να περάσουν και πέλαγος, ακόμα μεγαλύτερη. Κάποιες γινόταν μύθος πριν προλάβουμε να τις δούμε. Οι τρεις κινηματογράφοι, είχαν ταμπλό διαφημιστικά με συρματένιο δίχτυ…