Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
City of Joy

City of Joy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Two Escobars

The Two Escobars

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Russian Five

The Russian Five

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mama Africa

Mama Africa

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Youth

Youth

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Olympic Dreams

Olympic Dreams

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
last night i dreamt that somebody loved me

last night i dreamt that somebody loved me

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry