Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry