Sort by

emmi has logged 209 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coffee with Cinnamon

Coffee with Cinnamon

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Sofa

Killer Sofa

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Satanist

The Satanist

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Maiden: Chapter Q

Black Maiden: Chapter Q

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Maiden: Chapter A

Black Maiden: Chapter A

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry