Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Yang

After Yang

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
Read the review Edit this entry  
02
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
Read the review Edit this entry  
31
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
Read the review Edit this entry  
29
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mind Game

Mind Game

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Read the review Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Tabu

Tabu

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
14
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
Read the review Edit this entry