Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
Edit this entry  
23
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Q

John Q

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Story of Piera

The Story of Piera

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Betrayed

Betrayed

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Daphne

Daphne

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Braid

Braid

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
France

France

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jan Dara

Jan Dara

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Coma

Coma

1978
×
★★★
Edit this entry  
10
Trespass

Trespass

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Looker

Looker

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brotherly Love

Brotherly Love

1970
×
★★½
Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Miracle

The Miracle

1991
×
★½
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Family

Bad Family

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Switch

Switch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sick Girl

Sick Girl

2007
×
Edit this entry  
27
My Brother, My Love

My Brother, My Love

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Machuca

Machuca

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me You Madness

Me You Madness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry