RSS feed for Aubrey

Aubrey has logged 12 entries for films released in the 1940s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★
Edit this entry