RSS feed for Aubrey

Aubrey has logged 15 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★
Edit this entry  
08
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Edit this entry  
16
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry