RSS feed for Aubrey

Aubrey has logged 42 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Edit this entry  
14
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★½
Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Luna

La Luna

1979
×
★★★
Edit this entry