RSS feed for Aubrey

Aubrey has logged 53 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Fourth Man

The Fourth Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
31
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★½
Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Erik the Viking

Erik the Viking

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Witness

Witness

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
★★
Edit this entry  
20
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Edit this entry  
04
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
06
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Edit this entry  
20
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Edit this entry