RSS feed for Aubrey

Aubrey has logged 126 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Timecop

Timecop

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Fourth Man

The Fourth Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Term Life

Term Life

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Bloodline

Bloodline

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

2009
×
★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Edit this entry  
08
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crank

Crank

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Witness

Witness

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Deadfall

Deadfall

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry