Sort by

august has logged 178 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Space Chimps

Space Chimps

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Duke of Groove

Duke of Groove

1996
×
Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
Edit this entry  
26
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
26
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry