Sort by

Andrew Ambrose Lee has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Happy

Mr. Happy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry