Sort by

Andrew Ambrose Lee has logged 201 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ward

The Ward

2010
×
Edit this entry  
11
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry