Andrew Ambrose Lee has written 50 reviews for films rated ★★★★½ .

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★½

    A great film I probably won’t watch in full again

  • The Terminator

    The Terminator

    ★★★★½

    We used to have Arnie and now we have Armie makes you think

  • Bo Burnham: The Inside Outtakes

    Bo Burnham: The Inside Outtakes

    ★★★★½

    Bo Burnham’s Yahndi

    Edit: now listen, I think there are valid reasons to be frustrated and annoyed with Bo and a percentage of his fan base, but in the same vein, I think it takes a truly gifted artist to identify something universal, but then articulate it in a way that’s smart, funny, and resonant. I’ll take another “Inside TikTok summer” if it helps people cope and/or feel less alone

  • Drag Me to Hell

    Drag Me to Hell

    ★★★★½

    *Christine is geysering blood out of her nose*

    “Hey stop that!”

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★★½

    Spider-Man 3? More like, Spider-Man 3rd-Act Problems

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★½

    COODIE DA 🐐 NO 🧢

  • Say Anything...

    Say Anything...

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    *Me during the breakup scene*
    LOOK AT THE ROAD JEEZ

    I like that the highly referenced and canonized Boombox move doesn't actually work

    Also, I would have loved it if there wasn't the ding at the end and they kept it more open-ended!! The intrigue it would have caused!

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★½

    This happened to a buddy of mine once

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There is a high probability that Alana and Gary don’t romantically end up together after the events of this movie. The age gap is too insurmountable and the on-again-off-again nature of their relationship is too volatile for it to withstand actual romance.

    However, the notion that they simultaneously were able to accept each other for who they are and where they were in their lives while also allowing the space to explore their most authentic selves is probably the most…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    Me @ Lana Wachowski:

    youtu.be/i0dmSIAzWeQ

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★½

    The most maximalist thing I’ve ever seen

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    Is it me or is Squid Game about capitalism