RSS feed for AuroraNocte
  • Solaris

    Solaris

    ★★★★

    "We really have no desire to conquer any cosmos. We want to extend the Earth up to its borders. We don't know what to do with other worlds. We don't need other worlds. We need a mirror."

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    "You should stop dreaming soon."

  • In a Year with 13 Moons

    In a Year with 13 Moons

    ★★★★½

    "But my greatest fear is that, one day, I'll find words to express my feelings... For when I do..."

  • 35 Shots of Rum

    35 Shots of Rum

    ★★★★½

    "I'd like to have died young."

  • Pulse

    Pulse

    ★★★★½

    "Ghosts won't kill people. Because that would just make more ghosts. Instead, they'll try to make people immortal by quietly... trapping them in their own loneliness."

  • Riddles of the Sphinx

    Riddles of the Sphinx

    ★★★★½

    "-Should women organise themselves separately from men?
    -Could there be a social revolution in which women do not play the leading role?
    -How does women's struggle relate to class struggle?
    -Is patriarchy the main enemy for women?
    -How necessary is being-a-mother to women, in reality or imagination?
    -Is the family an obstacle to the liberation of women?
    -Is the family needed to maintain sexual difference?"

  • The Big Combo

    The Big Combo

    ★★★★

    "-I know how you feel.
    -Nobody knows how another person feels!"

  • Varda by Agnès

    Varda by Agnès

    ★★★★

    "If we opened people, we'd find landscapes. If we opened me, we'd find beaches."

  • Repeated Absences

    Repeated Absences

    ★★★★½

    "I thought life was a poem."

  • The Mother and the Whore

    The Mother and the Whore

    ★★★★½

    "You should only fuck if you're in love."

  • Late August, Early September

    Late August, Early September

    ★★★★

    "-She still loves you.
    -No she doesn't.
    -Why do you say that?
    -She's idealizing the past. She stopped loving me when we were together."

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★

    "-Heard of the blue hour?
    -Blue hour?
    -It's not an hour... a minute, really. Just before dawn, there's a minute of silence. The day birds aren't up yet, and the night birds are already asleep. Then there's real silence... It's hard to describe to someone who hasn't known it. But when nature's totally silent, it's scary."