Aurora has logged 536 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Overboard

Overboard

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Song of Lunch

The Song of Lunch

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How to Irritate People

How to Irritate People

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An Awfully Big Adventure

An Awfully Big Adventure

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Were Here

We Were Here

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry