Austin has logged 249 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annie

Annie

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
I don't know

I don't know

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rewind

Rewind

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogging

Dogging

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The First Grader

The First Grader

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry